قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) چیست ؟ بهترین زمان و چگونگی استفاده

ariaaria
3,918 بازدید

قارچ کش الیت چیست ؟

همه چیز درباره قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

قارچ ها، ویروس ها، باکتری ها و نماتد ها در ردیف انواع عوامل بیماری زا در محصولات کشاورزی می باشند که هم می توانند به مقدار محصولات تولیدی کشاورزان خسارت وارد کنند و هم سبب انواع بیماری ها در انسان ها می شوند، قارچ ها در رده اول این عوامل بیماری زا هستند که باید توسط عوامل مختلفی مانند استفاده از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) کنترل شوند.

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی و توضیح عامل بیماری زای قارچ که سبب خیلی از بیماری ها و از بین رفتن محصولات کشاورزی می شود و همچنین چگونگی مقابله با آن با استفاده از سموم قارچ کش به خصوص سم قارچ کش الیت بپردازیم.

قارچ کش الیت چیست؟ بهترین زمان و چگونگی استفاده از آن

 

معرفی قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

قارچ کش الیت داروی درمانی برای رفع مشکلات گیاهان و محصولات کشاورزی است که دارای نامی شیمیایی با نام فوزتیل آلومینیوم می باشد و از دسته مواد شیمیایی اسید فسفونیک است که با درصد های مختلف در بازار های جهانی به خرید و فروش می رسد.

این قارچ کش بیشتر به صورت محلول در آب استفاده می شود، از انواع قارچ کش های سیستمیک می باشد، به خوبی تاثیر می گذارد و نوعی از آفت کش ها است که عوامل بیماری زا را کنترل و یا عامل بیماری های قارچی را از بین می برد.

قارچ کش سیستمیک الیت نوعی قارچ کش نفوذی، نه تماسی است که به درون گیاه نفوذ می کند و دارای تحرک سراسری و نه موضعی در درون گیاه می باشد، به همین دلیل تاثیر خوبی بر درختان و گیاهان دارد.

قارچ های فیتوفترا، پیتیوم، پلاسموپارا، برمیا، اکیسمت و … توسط این قارچ کش درمان می شوند و یا از بین برده می شوند.

 

نحوه عملکرد قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

محلول ها، مواد و سموم قارچ کش که در شکل مختلف پودری، بذری، مایع و … می باشند، از ضرورت های صنعت کشاورزی هستند که سبب از بین بردن قارچ ها و ترکیبات شبه قارچ از محصولات کشاورزی، گیاهان و درختان مختلف می شوند.

 

قارچ کش الیت در کنار اینکه به قارچ ها حمله می کند و موجودیت آنها را به خطر می اندازد، نوعی سم باکتری کش نیز می باشد که به خوبی برای از بین بردن باکتری های پاتوژن مفید است و می تواند تاثیر خوبی در از بین بردن این باکتری از روی محصولات کشاورزی مختلف داشته باشد.

این قارچ کش از طریق جذب در ریشه و برگ های گیاهان و درختان می تواند، فعالیت خود را آغاز کند و سیستم دفاعی این گیاهان را با تولید فیتوالکسین تقویت کند تا از ورود قارچ ها و انواع سفیدک ها در آنها جلوگیری شود.

قارچ کش الیت به دیواره ها و غشای سلولی قارچ ها آسیب وارد می کند و آنها را از رده خارج می کند و در رشد و تکثیر آنها مشکل ایجاد می کند.

قابل ذکر است که این قارچ کش ها در برخی از نقاط گرمسیری و سردسیری روی امیست ها زیاد تاثیر گذار نمی باشد و نمی تواند کار چندانی را انجام دهد.

این قارچ کش از آفت کش ها و باکتری کش های فسفره است و به خوبی به سمت بالا و پایین گیاه حرکت می کند، خیلی سریع جذب می شود و انواع قارچ ها را از بین می برد و دارای تاثیر طولانی مدتی بر درختان می باشد.

به چه دلیل باید از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) استفاده کرد؟

کشاورزان و باغداران با استفاده از این قارچ کش می توانند بیماری ها و عوامل قارچی را از محصولات خود در طول مدت زمان مشخصی بزدایند و یا با آنها مقابله کنند و رشد آنها را کنترل کنند.

قارچ های بیماری زا سبب از بین رفتن برگ ها، ریشه و ساقه گیاهان و درختان می شود و مانع رسیدن آب و غذا به گیاهان و میوه ها می گردد، به همین دلیل است که یا محصول کشاورزان و باغداران کم می شود و یا میوه ها زشت و بدفرم می شوند و دیگر فروشی در بازار ندارند.

پس این قارچ کش و استفاده از آن سبب می شود که محصولات افزایش یابد و باروری در درختان بیشتر شود.

همچنین ناگفته نماند که در صورت استفاده نکردن از این قارچ کش، میوه و انواع مرکباتی که دارای قارچ می باشند و توسط این قارچ کش از بین نرفتند در زمان برداشت و زمانی که در انبار نگهداری می شوند، می توانند به راحتی موجب ایجاد سموم و فاسد شدن مواد غذایی و دیگر محصولات سالم گردند.

 

موارد استفاده از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

این داروی درمانی برای گیاهان و محصولات کشاورزی استفاده می شود و می تواند برخی از مشکلات گیاهان و درختان را رفع کند.

 این قارچ کش به صورت خاص بر روی قارچ ها و سفیدک های برگ ها و خود درخت انگور، سفیدک های درختان و گیاهان زراعی و انواع آتشک های درختان سیب و گلابی تاثیر گذار می باشد و می تواند به خوبی جواب بدهد.

همچنین قارچ کش الیت می تواند انواع شانکر باکتریایی درختان هسته دار، گموز درختان پسته، انواع پوسیدگی های ریشه ای و ساقه ای گیاهان، بیماری های باکتریایی درختان و محصولات کشاورزی، انواع مرکبات و دیگر صیفی جات را به خوبی رفع کند و به کشاورزان و باغداران در تولید محصولات بیشتر و سالم تر کمک کند.

این قارچ کش بسیار قوی است و می تواند تا مدت ها گیاهان و درختان را در مقابل بیماری های قارچی و دیگر عوامل بیماری زا حفظ کند و آنها را بیمه نماید.

خسارت گموز پسته

 

 

زمان و چگونگی استفاده از قارچ کش الیت در مزارع و باغات پسته در ایران

قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) در ایران بیشتر برای درختان پسته و برای از بین بردن گموز پسته استفاده می شود، البته کارشناسان با تحقیقات صورت گرفته در پی این مطلب هستند که بتوانند از آن در محصولات دیگری مانند انواع درختان، صیفی جات و سبزیجات نیز استفاده کنند.

اما در بسیاری از کشورها از این قارچ کش برای درختان میوه، درختان انگور، مرکبات، صیفی جات، حبوبات، نهالستان ها، بیماری های قارچی گیاهان و گل های زینتی و … نیز استفاده می شود.

این قارچ کش قوی دارای غلظت های متفاوت است و توسط شرکت های تولیدی دفع آفات و بیماری های گیاهان در اثر ترکیب مواد مختلف شیمیایی تولید می شود.

این قارچ کش در تمام جهان برای محصولات مختلف کشاورزی در زمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، اما در ایران از قارچ کش الیت برای درختان پسته و آن هم در فصل اردیبهشت و میانه بهار استفاده می گردد.

در این زمان برگ های درختان پسته باز می رویند و می توانند قارچ ها را در خود جای دهند، با این سم زدایی جلوی تکثیر و تولید قارچ های مختلف گرفته می شود و درختان مقاوم می گردند.

یکی از مهم ترین بیماری هایی که درختان پسته به آن در ایران دچار می شوند، گموز پسته یا با نام علمی پوسیدگی ریشه و طوقه فیتوفتورایی می باشد که به آن انگرمک نیز می گویند.

این بیماری سبب می شود که برگ های این درختان زرد شود، بریزد و ریشه درختان پسته ضعیف شود و به طور کلی در صورت رسیدگی نکردن به درخت و بی اهمیتی  به آن، پسته ها و درخت به طور کامل از بین برود.

البته در یک باغ ممکن است تعداد کمی از درختان دچار این بیماری شوند، اما بهتر است تمام درختان با استفاده از این قارچ کش بیمه شوند تا دیگر درختان در اثر تماس با وسایل کشاورزی، آبیاری و دیگر عوامل دچار این بیماری نشوند.

البته از قدیم الایام باغداران با استفاده از روش های ترکیبی، زراعی و شیمیایی دیگری نیز برای دفع این بیماری از این درختان بهره می گرفتند که استفاده از قارچ کش الیت راه ساده و موثرتری است.

کشاورزان و باغداران به صورت خاص، در فصل های معینی، با تعداد دفعات تکرار مشخص و کارشناسی شده ای از روش محلول پاشی قارچ کش الیت برای درختان پسته استفاده می کنند تا با این بیماری مبارزه کنند، به همین دلیل نتایج خوبی نیز گرفته اند، این کشاورزان این محلول پاشی و مبارزه با قارچ ها را با استفاده از سم فوزتیل آلومینیوم 80 درصد انجام می دهند.

این محلول به صورت مستقیم و غیر مستقیم با مبارزه شیمیایی این قارچ ها را از روی درختان پسته از بین می برد و یا سیستم دفاعی گیاه را در مقابل قارچ های فیتوفتورا تقویت می کند و سبب افزایش قدرت آنها می گردد.

در فصل بهار عموما کشاورزان و باغداران پسته از این قارچ کش برای درختان بیمار و سالم استفاده می کنند و سعی می کنند در هر دو هفته و یا کمتر به تعداد چهار بار از این محلول با مقدار مشخص و غلظت معین استفاده کنند و درختان و محصولات خود را با آن سم زدایی کنند.

در خیلی از شهرها در ایران مانند رفسنجان در فصل بیماری و زمانی که درختان آماده بیمار شدن هستند، از این محلول و قارچ کش به مقدار دو و نیم لیتر برای هر هزار هکتار استفاده و درختان را سمپاشی می کنند و به نوعی درختان خود را در سال های بعد بیمه می کنند، در این صورت درختان سم پاشی شده کمتر و یا اصلا به بیماری دچار نمی شوند.

قابل ذکر است که باغداران و کشاورزان می توانند این محلول پاشی را در فواصل دو هفته ای انجام دهند، حال در قسمتی از باغ پسته که دارای آلودگی بیشتری است با تعداد دفعات بیشتری انجام دهند و در قسمت هایی که آلودگی مشاهده نمی شود به همان یک یا دو بار در دو هفته بسنده کنند.

با توجه به اینکه دوره کارنس قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) همان سی روز می باشد، به باغداران توصیه می شود، یک تا دو هفته قبل از مغز گرفتن درختان پسته این محلول پاشی را قطع کنند تا به پسته ها آسیبی وارد نشود و آنها آلوده به این محلول شیمیایی نشوند و این محلول روی آنها باقی نماند.

قابل ذکر است که زمانی درختان پسته به این قارچ دچار و مبتلا می شوند تا مدتی باغدار متوجه نمی شود و علائم این بیماری دیر بروز می کند، از علائم آن می توان به تولید شیرابه قهوه ای روشن و یا تیره در تنه آن که بیشتر به قسمت خاک و ریشه نزدیک است، اشاره کرد.

بعد از آن برگ ها و ساقه های درخت نیز دچار تغییر رنگ می شوند و بیماری در تمام درخت گسترش می یابد و آن را از بین می برد.

 

راه های ایجاد قارچ در درختان و دیگر محصولات کشاورزی

بیماری های قارچی از طریق پوست درخت و ریشه با آبیاری درختان وارد آنها می شود و مانع از رسیدن آب و غذاها به درختان می گردد و آنها را از بین می برد.

در این مدت برگ ها خشک می شود، رشد درختان کاهش می یابد و ظرف مدت دو تا چهار سال کل درخت از بین می رود.

همچنین افراد آلوده و یا تجهیزات آلوده کشاورزی نیز می تواند، سبب پخش شدن و انتقال بیماری های قارچی به درختان و محصولات کشاورزی دیگر شود.

کشاورزان باید دقت کنند که آبیاری مناطق آلوده باغ به مناطق سالم نرسد،  نهال و خاک قسمت های آلوده باغ نیز به قسمت های سالم باغ منتقل نشود.

تشریح روند تاثیر قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) بعد از ورود به گیاه

بعد از سم پاشی توسط باغداران، این قارچ کش از طریق برگ و ریشه جذب گیاهان و درختان می گردد و از دو طریق به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر آنها تاثیر می گذارد و با قارچ ها مبارزه می کند.

قارچ کش الیت به خوبی می تواند به صورت مستقیم به عوامل بیماری زا حمله کند و به خصوص به توقف رشد و تکثیر دوباره قارچ میلیسیوم بپردازد و نگذارد که این قارچ جوانه بزند و زیاد شود.

قارچ کش الیت بعد از اینکه توسط گیاهان جذب شد، می تواند سیستم ایمنی آن گیاه را تقویت و از جوانه زنی و اسپورزایی قارچ ها جلوگیری کند و به درخت و گیاه قوتی دوباره بدهد.

قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) در تاثیرگذاری به روش مستقیم می تواند از جذب عوامل بیماری زا توسط گیاهان و درختان جلوگیری کند و با تغییر در غشاء و دیواره سلولی قارچ ها آنها را از بین ببرد و جلو رشد آنها را بگیرد.

اما در تاثیر به صورت غیر مستقیم بعد از سم پاشی و جذب قارچ کش توسط درختان و گیاهان، قارچ کش الیت به این صورت عمل می کند، که سبب تقویت و رشد مولکول هایی در گیاه می شود که آنها وظیفه دارند، در برابر این قارچ ها مقابله کنند، به اصطلاح و یه طور خلاصه قارچ کش الیت به تقویت سیستم دفاعی گیاه می پردازد و از رشد و تکثیر این قارچ ها در گیاهان و درختان جلوگیری می کند.

این قارچ کش در هر دو صورت محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است و به این صورت در گیاهان تاثیر می گذارد، که فوزتیل در آنها تجزیه می شود و اسید فسفونیک تولید می گردد، که به تقویت گیاه و از بین بردن قارچ ها می پردازد.

قابل ذکر است که این قارچ کش به مدت یک ماه روی مرکبات و درختان می ماند و تاثیر خود را می گذارد، البته دارای تاثیر بلند مدتی نیز می باشد و تا چند سال اجازه ورود قارچ ها را به گیاهان و درختان نمی دهد.

در صورت رسیدن این قارچ کش و ترکیباتش به گیاهان و درختان، قارچ کش الیت به ضد عفونی ریشه ها، نشاء ها، جوانه ها و همین طور میوه ها، برگ ها و ساقه های گیاهان و درختان می پردازد که در این صورت یا قارچ ها را از بین می برد و یا سیستم دفاعی گیاه را تقویت می کند و رشد قارچ ها و باکتری ها را متوقف می کند.

 

بهترین زمان برای استفاده از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

استفاده از این قارچ کش برای گیاهان و درختان نباید به یک بار خلاصه شود، بلکه باید آن را در مدت های معین با تکرار و با فواصل مشخص استفاده کرد.

البته استفاده از این قارچ کش نیز مانند هر سم دیگری می تواند در بهترین زمان و با بهترین مقدار و غلظت انجام شود، تا بتوان نتیجه بهتری از استفاده از آن گرفت.

به طور کلی در بحث کشاورزی و جلوگیری از بیماری ها و آفات نیز پیشگیری بهتر از درمان است، پس کشاورزان باید یک هفته قبل از ایجاد قارچ ها و آلوده شده محصولات و درختان از آن استفاده کنند و اقدام به سم پاشی مزارع و گیاهان خود کنند.

آنها باید این سم پاشی را تا 14 روز بعد از کاهش رشد جوانه زدن گیاهان و درختان انجام دهند، تا نتیجه بهتری بگیرند.

قابل ذکر است که محصولاتی که در مناطق مرطوب کشور با این قاچ کش ایمن می شوند، باید در طی فواصل کوتاه تری دارای تکرار روند محلول پاشی باشند، اما محصولاتی که در مناطق خشک می رویند، می توانند دارای روند تکرار محلول پاشی با فواصل زمانی بیشتری باشند.

بسیاری از باغداران با استفاده از تجربه و بسیاری نیز با استفاده از نظر کارشناسان می توانند، زمان ایجاد قارچ و آلوده شدن محصولات به قارچ ها را تشخیص دهند.

 

موارد منع مصرف قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

این قارچ کش نوعی سم است و باید از استفاده آن در مناطقی که دارای استخر های ماهی و دیگر آبزیان می باشد، خودداری کرد، زیرا به راحتی می تواند آنها را از بین ببرد.

همچنین باید از شستن ظروف و دیگر اشیاء و تجهیزات کشاورزی آلوده به این قارچ کش در آب رودخانه و یا آب های جاری که به حیوانات، ماهی ها و آبزیان، انسان ها، درختان و گیاهان می رسد، نیز خوداری کرد تا به آنها و سلامتشان آسیبی وارد نشود.

همچنین چهارپایان را تا مدتی باید از مناطقی که تازه توسط این قارچ کش سم پاشی شده اند دور کرد، تا آسیب نبینند و آلوده نشوند.

قابل ذکر است که سوزاندن درختان و گیاهان آلوده به قارچ ها از طریق نفت و گازوئیل و یا نمک پاشی آنها هیچگونه کمکی به دیگر درختان و گیاهان نمی کند و فقط خاک و هوای آنجا را آلوده می کند.

 

احتیاط های لازم در خصوص استفاده از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

این قارچ کش هم مانند تمام سم های دیگر کشاورزی از ترکیبات شیمیایی مختلف تشکیل شده است و می تواند بر سلامت انسان ها تاثیرگذار باشد، پس باید در هنگام مواجهه و استفاده از آنها نکات ایمنی را رعایت کرد.

کشاورزان، باغداران و همچنین تولیدکنندگان باید در هنگام قرار گرفتن در معرض این سم و قارچ کش، از لباس های مناسب استفاده کنند و سعی کنند از ماسک های فیلتردار بهره ببرند تا دچار تماس پوستی، گوارشی و تنفسی با این سم نشوند.

از علائم مسمومیت با این سم سوزش چشم ها، سوزش دست ها و ایجاد التهاب در آن، تنگی نفس و ناراحتی های تنفسی است، افراد در صورت دیدن چنین عواملی در خود باید ابتدا سریعا دست ها و چشم های خود را بشویند و سپس به مراکز درمانی مراجعه کنند.

توجه به نکاتی درباره قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

این قارچ کش را با توجه به نوع محصول و میزان آلوده بودن آنها به قارچ های مختلف، باید با مقدار مشخصی آب مخلوط کرد و سپس بر روی گیاهان و درختان مورد نظر محلول پاشی کرد.

این قارچ کش قابلیت ترکیبی و اختلاط پذیری خوبی دارد و با اکثر سم ها، محصولات قارچ کش و آفت زدای دیگری که در محصولات کشاورزی استفاده می شود، می تواند ترکیب شود و به هیچ وجه تاثیر خود را از دست نمی دهد.

 اما باید این موضوع را در نظر داشت که در این میان نباید با محلول های اسیدی، ظروف مسی، مواد غذایی و کودهای گیاهی و شاخه و برگی مشخصی ترکیب شود، زیرا تاثیرپذیری خود را از دست می دهد و می تواند سبب آسیب به آنها و آلوده شدن آنها گردد.

میزان و تعداد دفعات استفاده از قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) باید مورد توجه قرارگیرد تا در اثر جریان های بادی و آبی، اشعه ماوراء بنفش و یا تجزیه شیمیایی از بین نرود و به همین دلیل فواصل تکرار آن در مناطق مختلف بسیار مهم می باشد.

همچنین ناگفته نماند که نباید این قارچ کش را به صورت دوغابی، یا با  سوسپانسیون غلیظ و همین طور مواد چسبنده و مرطوب کننده استفاده و مخلوط کرد چون تاثیر خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند قارچ ها را از بین ببرد.

قابل ذکر است که ظروفی که قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) در آن قرار دارد و یا در آن مخلوط می شود، باید در محیطی به دور از دسترس کودکان و نور آفتاب قرار گیرد. همچنین توجه به محیط نگهداری این قارچ کش و دمای آن نیز بسیار مهم می باشد، دمایی که این قارچ کش می تواند در آن قرار گیرد و هیچ مشکلی برای دوام و تاثیرپذیری آن پیش نیاید، دمای بین 5 تا 30 درجه سانتی گراد است.

بهتر است کشاورزان برای استفاده از این قارچ کش و غلظت معین آن با استفاده از نظر کارشناسان، مقدار کمی از آن را در آب حل کنند و سپس آن را در تانکر آبی بریزند و سپس برای درختان و محصولات استفاده کنند.

قابل ذکر است که باغداران بهتر است قبل از تهیه این قارچ کش و استفاده از آن از نظرات متخصصان گیاه پزشکی و سازمان های نباتات استفاده کنند تا بتوانند قارچ کشی با تاثیر و مقدار مناسب را تهیه کنند.

همچنین ناگفته نماند که غلیظ و یا رقیق بودن محلول هم مهم است و باید مناسب با نوع محصول باشد تا به محصول آسیبی وارد نشود و همین طور بتواند تاثیرگذاری مناسب را هم داشته باشد.

این قارچ کش به خوبی می تواند خود را با گیاهان و درختان وفق دهد، باغداران و کشاورزان می توانند این قارچ کش را از طریق محلول پاشی بر روی گیاهان و درختان به صورت هوایی، تزریق در درختان و خاک و همین طور به صورت آبیاری به گیاهان و درختان برسانند.

باید دقت کرد که این قارچ کش می تواند علاوه بر جریان های آبی، توسط تجهیزات هرس و دیگر وسایل کشاورزی از درخت و یا گیاهی به دیگری منتقل شود پس باید این وسایل دائما توسط باغداران ضد عفونی گردد.

 

نحوه خرید و فروش قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium)

این قارچ کش نوعی از سموم محصولات کشاورزی است و باید با برند معتبری خریداری شود تا دارای کیفیتی مناسب و مطمئن باشد، افراد باید قارچ کش الیت را از مکان هایی که مجوز فروش آن را دارند و معتبر هستند با قیمت مناسب خریداری کنند.

این محصول توسط شرکت های مختلفی تولید می شود، به همین دلیل با برندهای متفاوت در بازار موجود است، قارچ کش الیت در بسته بندی های متفاوت و با وزن های مختلف در بازار موجود است که کشاورزان می توانند با توجه به مقدار استفاده، آن را تهیه کنند.

بهتر است افراد قبل از استفاده از این قارچ کش برچسب و اطلاعات آن را مطالعه کنند تا بتوانند به بهترین نحو از آن استفاده کنند.

برای خرید قارچ کش الیت (فوزتیل آلومینیوم) (fosetyl aluminium) می توان آن را از فروشگاه های اینترنتی معتبر، فروشگاه های دفع آفات و خرید و فروش سموم کشاورزی وابسته به ادارات کشاورزی که دارای مجوز های معتبر هستند، تهیه و خریداری کرد تا بتوان محصول خوب و با قیمت مناسبی را دریافت کرد.

 

دسته بندی آموزش ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت