با کود فروت ست و کاربرد آن در باغبانی و کشاورزی بیشتر آشنا شوید

ariaaria
163 بازدید

با توجه به اینکه تمام گیاهان و انواع درختان میوه به غذا نیاز دارند؛ لازم است به صورت صحیح و طبق برنامه‌خاصی تغذیه درختان میوه و گیاهان صورت گیرد. امروزه انواع و اقسام گوناگونی از کود در بازار وجود دارد. یکی از موثرترین آن‌ها که به‌خوبی از عهده این کار برآمده و به درختان کمک شایانی در میوه‌دهی دارد؛ کود فروت‌ست می‌باشد.

این کود به شکل محلول در بسته‌بندی مختلف به مشتریان عرضه می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده؛ این کود بعد از برداشت محصول و قبل از این‌که فصل پاییز فرا برسد؛ توانایی آن را دارد که تخمک را کامل کند؛ میزان و اندازه گرده‌افشانی را افزایش می‌دهد و گیاه و درختان را برای بهار سال آینده آماده می‌کند. از آن‌جایی‌که این کود به‌صورت محلول بر روی گیاهان پاشیده می‌شود؛ بعد از برداشت باعث می‌شود که جوانه‌ها نسبت به دمای سرد زمستان و بهار پایدار شوند و مقاومت خود را حفظ کنند. این عمل باعث رشد بیشتر درختان نیز می‌شود.

اهمیت کود دهی باغ‌های میوه نشان از آن دارد که این عمل باعث تشکیل و زیاد شدن میوه برای باغ‌داران و کشاورزان می‌شود. در فصل زمستان هنگامی‌که برگ درختان هنوز ظاهر نشده‌اند و دمای خاک کم و پایین می‌آید؛ انتقال شیره در گیاهان بسیار آرام طی می‌شود و در این دوره تغذیه گیاهان و جوانه‌ها دارای اهمیت بالایی می‎باشد.

استفاده از کود فروست ست در گیاهان

کود چیست ؟


به ماده‌ای که سرشار از عناصر مغذی می‌باشد؛ موجب حاصل‌خیری زیاد خاک می‌شود و در نتیجه کیفی گیاهان و محصولات؛ تاثیر مثبتی می‌گذارد کود می‌گویند. کودها دارای انواع مختلفی هستند و تاثیر هر کدام از آن‌ها به میزان و نوع گیاه بستگی دارد. برخی کودها زیستی؛ برخی دیگر کود آلی و برخی از آن شیمیایی می‌باشد. برخی عناصر مانند؛ منیزیم؛ فسفر؛ کلسیم، ازت و پتاس در کودهای شیمیایی از موادی هستند که مصرف آن‌ها زیاد می‌باشد.

اما در مقابل برخی عناصر مانند بور؛ آهن، مس و منگنز ازعناصری هستند که به میزان کمی مصرف می‌شوند. کودهایی که به مقدار متناسب تمام عناصر موجود را در خود دارند؛ کود کامل هستند. کود فروت ست نیز از کودهایی می‌باشد که مجموع کامل عناصر را در خود دارد. گیاهان و درختان مختلف نیز بر اساس با توجه به نیاز و نتیجه آزمایشات خاک و برگ به این کودها نیازمند می‌باشند. معمولا ترکیبات شیمیایی کودهای مختلفی که دارای یک عنصر هستند؛ از نظر درصد خالص بودن با یکدیگر تفاوت دارند.

معمولا این تفاوت‌ها در شیوه پخش؛ وقت کوددهی؛ میزان مصرف و اثری این کودها بر گیاهان می‌گذارند؛ حائز اهمیت می‌باشد. برخی کودها به کودهای مخلوط معروف هستند که در آن‌ها از عناصری همچون پتاسیم؛ فسفر و ازت بیشتر از عناصر دیگر به عنوان کود استفاده می‌گردند. البته تهیه کود مخلوط به این روش در برخی مواقع به‌عنوان کود تجارتی نیز به فروش می‌رسد.

گل‌دهی در گیاهان

در ناحیه گرم و خشک و قسمت‌هایی که خاک خشک می‌باشد؛ کمبود برخی عناصر مانند روی؛ آهن و منگنز به چشم می‌خورد. ممکن است در این مناطق وجود زیاد کلر در آب موجب مسمومیت گیاهان شوند. برخی مواقع وجود این عناصر گاهی به میزان بیشتر از آن‌چه مورد نیاز خاک است؛ استفاده می‌شود که موجب بروز مشکلاتی نیز می‌شود. بیشتر مواقع تغییر شکل برگ‌ها و گیاهان نشان از کمبود یکی از عناصر می‌دهد. مثلا در برگ‌های سبزی که رو به زردی می‌روند و تنها رگه‌های سبز رنگ در وسط برگ به‌چشم می‌خورد؛ آهن این گیاه کم می‌باشد. هنگامی‌که برگ‌ها دچار ریزش و پوسیدگی می‌شوند و رگه‌های برگ به رنگ قرمز مات و کم‌رنگ تغییر می‌کنند؛ میزان مس در این گیاه کم می‌باشد.

گیاهانی که رنگ آن‌ها به رنگ سبز تیره تغییر می‌کنند؛ برگ گیاه رنگ پریده و نازک می‌شود و از نوک آن شروع به خشک شدن می‌کند؛ این گیاه دارای کمبود کلسیم می‌باشد. در برخی گیاهان ریزش جوانه‌ها که معمولا به‌مرگ آن‌ها نیز منجر می‌شود و برگ‌های اطراف آن دچار رنگ پریدگی می‌گردد؛ نشان از کمبود عنصر بور دارد. هنگامی‌که در گیاه رشد بین گره‌ها پایین و کم باشد و رنگ برگ‌ها به سبز تیره تغییر کند؛ گیاه دارای کمبود فسفر می‌باشد.

به‌طوری‌که اگر این مشکل شدید باشد؛ رنگ برگ گیاه؛ به سمت قهوه‌ای بسیار تیره یا نقره‌ای پیش می‌رود. به‌نظر می‌رسد؛ با توجه به وجود همه عناصر در کود فروت ست؛ این کود بهترین گزینه برای داشتن سالی پر از محصول می‌باشد.

کود فروت ست

یکی از مواردی که در تغذیه گیاهان و درختان تاثیر مثبت دارد، کوددهی آن می‌باشد. کودهای مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. با توجه به این‌که در ابتدای فروردین و آخر اسفند ماه دمای خاک بسیار پایین می‌آید و برگ درختان و گیاهان هنوز تشکیل نشده‎‌اند؛ آن‌چه دارای اهمیت است تغذیه مناسب جوانه‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است که کود فروت ست به شکل محلول بر روی گیاهان و درختان پاشیده می‌شود. این کار در فصل سرد سال انجام می‌گیرد؛ زیرا تاثیر مثبتی بر همه فعالیت‌هایی که درختان در مدت زمان یک‌سال باید انجام دهند؛ می‌گذارد.

برخی از فعالیت‌ها از جمله؛ گل‌دهی درختان؛ تشکیل میوه؛ رویش جوانه‌های درختان و …. می‌باشد. مهمترین اثر فروت ست؛ افزایش پایداری گیاهان و مقاومت آن‌ها در برابر سرمای زیاد مانند؛ باران؛ برف و تگرگ می‌باشد. عناصر موجود در این کود باعث باروری گیاهان و تولید محصول با کیفیت و مرغوب می‌شوند. استفاده از فروت ست در ظاهر و شکل گیاهان بسیار تاثیر می‌گذارد به‌طوری‌که جوانه‌ها با سرعت بیشتری شکل می‌گیرند؛ گل‌ها میوه‌دهی زیاد و بسیار با کیفیتی خواهند داشت؛ از ریزش برگ‌ها و میوه‌ها به طور زیادی پیش‌گیری می‌کند؛ از وجود آفات گیاهان را حفظ می‌کند.

اگر تمام مراحل کود دهی گیاهان و درختان با دقت و در زمان خود انجام گیرد؛ باعث تشکیل میوه‌هایی به یک اندازه و با کیفیت می‌شود. اگر قصد خرید فروت ست را دارید؛ می‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. اگر امکان خرید حضوری برایتان مقدور نیست؛ با خرید اینترنتی این محصول را سفارش دهید و در محل مورد نظر آن را دریافت کنید.

شیوه کوددهی گیاهان و درختان با کود فروت ست

شیوه‌های مختلفی برای کوددهی گیاهان و درختان وجود دارد. امروزه با توجه به انواع کود، کشاورزان و باغ‌داران آن‌چه را که برای گیاهان کارایی مناسب دارد؛ انتخاب می‌کنند. کوددهی از طریق محلول پاشی شیوه‌ای است که مورد توجه اکثر باغ‌داران قرار گرفته است. کود فروت ست نیز به صورت محلول پاشی بر روی برگ گیاهان صورت می‌گیرد. این روش موجب می‌شود که محلولی که مواد مغذی در آن وجود دارد؛ از روزنه‌هایی که بر روی برگ قرار دارد؛ به برگ گیاه نفوذ کند. در این شیوه کود و آب با یکدیگر مخلوط شده و به شکل محلول درآمده و به طور مستقیم بر روی برگ گیاه اسپری می‌شود.

لازم است این محلول به اندازه‌ای بر روی برگ گیاه اسپری شود که سطح برگ گیاه را کامل بپوشاند؛ اما به‌گونه‌ای نباشد که محلول بر روی برگ‌ها سرازیر شود. لازم به ذکر است که اگر قطرات محلول به صورت ریزتر اسپری شوند؛ به راحتی سطح وسیع‌تری را فرا می‌گیرند و بازده کود بسیار بیشتر می‌شود. اما کوچکی آن‌ها نباید به اندازه‌ای باشد که به راحتی با وزیدن باد از روی برگ گیاهان پراکنده شوند. کشاورزان دقت داشته باشید که به هیچ عنوان روغن‌های معدنی و کودهایی که در آن گوگرد می‌باشد را با فروت ست ترکیب نکنید. هرگز در هوای گرم اقدام به محلول پاشی نکنید. ممکن است در برخی نواحی اندازه بور موجود در آب زیاد باشد و ایجاد مسمومیت کند. پس لازم است عنصر بور از ترکیب فروت ست جدا شود و از آن استفاده نشود.

میوه ها و استفاده از محلول فروت ست

قیمت کود فروت ست

با توجه به‌ اینکه کود فروت ست بیشتر در امور زراعی و کشاورزی به کار می‌رود؛ باغ‌داران زیادی از این کود استفاده می‌کنند. این کود دارای عناصر مختلفی می‌باشد که همین امر باعث کاربرد فراوان این کود می‌باشد. مقدار مصرف این کود در هر هکتار به میزان یک لیتر الی دو لیتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت محلول مایع بر روی گیاهان پاشیده می‌شود. قیمت این کود با توجه به کیفیت و عناصری که در آن به کار رفته است؛ تعیین می‌گردد.

تولید این کود با توجه به نوع درختان گوناگون در باغ‌ها صورت می‌گیرد. مثلا مقدار عناصری که در تولید این کود برای درخت انار صورت می‌گیرد؛ با مقدار و نوع عناصری که برای درخت انگور استفاده می‌شود؛ کاملا با یکدیگر تفاوت دارد. بر همین اساس قیمت ارائه شده این کود در بازار یکسان نیست. بیشتر باغ‌ها؛ گیاهان و درختان میوه در روستاهای خوش آب و هوای کشورمان وجود دارند. گاهی‌کشاورزان مجبور هستند برای تهیه و خرید این کود؛ مسیرهای طولانی را طی کنند.

امروزه با توجه به خرید اینترنتی و آنلاین مشکل آن‌ها نیز تا حد زیادی رفع شده است. اگر شما قصد خرید این کود را دارید؛ نیازی نیست زمان و هزینه زیادی را صرف رفت و آمد کنید. با سفارش اینترنتی به راحتی می‌توانید این کود را تهیه و در مدت زمان کوتاهی سفارش خود را در محل مورد نظر دریافت کنید. لازم است قبل از قطعی کردن سفارش خود؛ با کارشناس مربوطه مشورت کنید تا کود مناسب برای شما ارسال شود. معمولا این کود در بسته‌بندی‌های مختلف به فروش می‌رسد و شما با در نظر گرفتن اندازه باغ و تعداد درختان خود می‌توانید این کود را خریداری کنید.

استفاده از محلول فروت ست

موثرترین مرحله تغذیه‌ایی باغ‌های میوه

کشاورزان و باغ‌دارن برای این‌که بتوانند برای سال بعد میوه با کیفیت تولید کنند و از ریزش گل‌ها و میوه‌های درختان پیش‌گیری کنند؛ از کود فروت ست استفاده می‌کنند. این محصول تولید گل‌ها و درست شدن میوه‌ها را تضمین می‌کند و باعث کم شدن ریختن جوانه‌ها در سال بعد می‌شود.

اگر بخواهیم بهترین و موثرترین زمان جهت تغذیه فروت ست را به طور دقیق و مرحله بندی شده بگوییم؛ در مرحله اول بلافاصله بعد از این‌که میوه‌ها برداشت شد و مرحله دوم فصل بهار است در زمانی که جوانه‌ها تورم یافته‌اند. این کود پس از برداشت محصولات قبل از این‌که برگ‌ها بریزند؛ درخت زمانی کوتاهی فرصت دارد و می‌تواند باعث تقویت جوانه‌ها شود. در نظر داشته باشید که هر چه بیشتر از مدت برداشت محصول بگذرد؛ برگ‌ها برای جذب عناصر و فعالیت؛ توانایی کمتری خواهند داشت. معمولا در شروع فصل بهار به دلیل کم شدن عناصر مغذی در جذب گیاهان و همین‌طور کاهش فعالیت ریشه آن‌ها؛ استفاده از محلول فروت ست تاثیر بسیار کمی نسبت به استفاده آن پس برداشت محصول در فصل پاییز می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در بیشتر درختان تقریبا هفتاد درصد عناصری که در مرحله اول و شروع درست شدن میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از عناصر ذخیره شده سال قبل می‌باشد. که اصطلاحا به‌آن فروت ست پس از برداشت می‌گویند. کود دهی در فصل بهار سی درصد تاثیر خواهد داشت. این روش‌ها معمولا برای همه درختان در نظر گرفته می‌شود. تا کشاورزان بتوانند میوه با کیفیت را روانه بازار کنند.

عوامل تاثیر گذاری در فروت ست

گاهی برخی عوامل رشد و میوه‌دهی زیاد درختان؛ با توجه به کارایی باغ‌دارن و کشاورزان می‌باشد. گاهی برخی عوامل نیز از دسترس آن‌ها خارج می‌باشد. مهمترین عاملی که می‌تواند در این امر مهم تاثیر گذار باشد؛ عوامل محیطی می‌باشد. این موضوع در قبل از گل دادن و یا در طی دوران آن تاثیر مهمی بر کود فروت ست دارد.

شرایط جوی هوا مانند؛ ابری بودن؛ خنک بودن و یا رطوبت هوا باعث بروز مشکلاتی می‌شوند. اگر شرایط موجود قبل از گل‌دهی گیاهان و جوانه‌ زدن آن‌ها باشد؛ در رشد گل‌ها تاثیر منفی می‌گذارد که در نهایت تعداد گل‌هایی که به میوه تبدیل می‌شوند؛ بسیار کاهش می‌یابد. معمولا دمای هوای خنک یا گرم در دوره شکفته شدن گل‌ها در رشد گرده تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش آن می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که دمای هوای پایین‌تر از هجده درجه سانتی‌گراد و بیشتر از سی‌وهفت درجه سانتی‌گراد می‌تواند موجب کاهش رشد لوله گرده شود. رطوبت هوا و بارندگی نیز در این دوره باعث جدا شدن کلاهک از گل می‌شود. با در نظر گرفتن این‌که فروت ست طی مراحلی که در آن باعث اندازه تقریبی میوه و تبدیل گل‌ها به میوه می‌شود؛ نبود آن بروز مشکلاتی را در پی دارد. این محصول بعد از این‌که گرده گل‌ها از بخش‌های گل نر پخش شدند و بر روی بخش‌های کلاله‌ها نشستند؛ موجب به وجود آمدن یک آوند می‌شوند که رشد آن به سمت تخمک‌ها و بارور شدن آن‌ها می‌باشد.

محصول درختان بعد از استفاده از فروت ست

عناصر مورد استفاده برای کود فروت ست

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته؛ تغذیه مناسب و صحیح گیاه فقط به وجود چند عنصر خاص منتهی نمی‌گردد. آن‌چه حائز اهمیت است وجود تمامی عناصر جهت تقویت جوانه‌هایی که به میوه تبدیل می‌شود؛ در کنار یکدیگر می‌باشد. برخی از آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اما این بدان معنی نیست که وجود برخی از عناصر دیگر لازم نیست. فروت ست مطلوب و رشد اولیه درختان میوه زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ نوع کمبودی در جوانه‌ها از نظر عناصر وجود نداشته باشد. کود فروت ست با توجه‌ به داشتن عناصر مختلف؛ توانسته به خوبی از عهده این امر برآید.

مهمترین و موثرترین عنصر موجود نیتروژن می‌باشد؛ که قبل از ریزش برگ‌ها ؛ لازم است جوانه‌ها آن را دریافت کنند. زیرا درختان به‌جهت فعالیت کم ریشه‌ها در شروع فصل بهار قادر به تامین نیتروژن نیستند در نتیجه به عملکرد پایانی و اندازه میوه‌ها تاثیر منفی می‌گذارند. یکی از عناصری که نقش کلیدی در رشد میوه‌ها دارد و نبود آن باعث ریز شدن میوه‌ها می‌شود؛ کلسیم است. این عنصر به‌خوبی عناصر دیگر را در جوانه‌ها ذخیره‌سازی می‌کند. یکی از اصلی‌ترین عناصر جهت تامین کردن انرژی گیاهان؛ فسفر می‌باشد. با توجه به این‌که منتقل شدن قند به درون گیاهان بعد از برداشت محصول از اهمیت خاصی برخوردار است؛ لذا جهت جلوگیری از پیر شدن برگ‌ها و انتقال قند از برگ‌ها به سمت جوانه‌ها باید پتاسیم با سرعت بیشتری محلول پاشی شود تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود. در نظر داشته باشید هر یک از این عناصر جهت رشد و درست شدن میوه؛ نقش اساسی دارند. هر چند برخی به میزان کمتر و برخی دیگر به میزان بیشتر.

کاربرد عناصر دیگر در کود فروت ست

امروزه باغ‌داران و کشاورزان استفاده از کود فروت ست را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به‌طوری‌که عناصر مختلفی دست‌به دست یکدیگر داده‌اند؛ تا محصولات مرغوب و با کیفیتی را روانه بازار کنند. یکی از عناصری‌که نیازی به استفاده و مصرف زیاد آن نیست، بور می‌باشد. ذخیره این عنصر در جوانه‌ها بعد از برداشت محصول صورت می‌گیرد و استفاده از آن به مقدار بسیار کم می‌باشد. لازم به ذکر است استفاده از این عنصر به مقدار بیشتر باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

یکی از عناصر دیگری که مانند بور باید به مقدار کم مورد استفاده قرار گیرد؛ روی می‌باشد. اگر ذخیره سازی این عنصر به طور مطلوب بر روی جوانه‌ها صورت نگیرد؛ در ابتدای فصل بهار کمبود این عنصر آشکار می‌شود. چون از رشد برگ‌ها جلوگیری می‌کند و برگ‌ها همچنان کوچک باقی می‌مانند. بدون شک برگ‌های کوچک توانایی بسیار کمی برای انتقال انرژی نورانی را به سمت انرژی شیمیایی دارند؛ در نتیجه گیاه نمی‌توانند میوه خوب و سالمی داشته باشد. یکی دیگر از عناصری که باعث رنگ سبز گیاهان و درختان می‌شود وجود منیزیم می‌باشد.

میوه درختان و استفاده از فروت ست

زمان استفاده از این عنصر بعد از برداشت محصول می‌باشد که می‌تواند انرژی را به‌خوبی انتقال دهد. عنصر دیگری که نبود آن به گیاهان آسیب می‌رساند روی می‌باشد. این عنصر به دلایل گوناگونی برای جذب شدن به ریشه با مشکلاتی روبرو می‌باشد. با توجه به‌این‌که ریشه گیاهان در ابتدای فصل بهار فعالیت بسیار پایینی دارند، همین امر باعث دو چندان شدن کمبود آهن در گیاهان می‌شود. عاملی که موجب زرد شدن برگ درختان و رنگ پریدگی آن‌ها می‌شود کمبود دو عنصر نیتروژن و آهن می‌باشد. پس لازم است قبل از شروع سال جدید؛ آهن در جوانه‌های گیاهان ذخیره شوند؛ تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

سال آوری و استفاده از کود فروت ست

ممکن است برخی افراد از خود بپرسند که سال آوری یعنی چه؟ یعنی درختانی که در یک سال بسیار پربار و میوه‌دهی زیادی داشته‌اند؛ اما در سال قبل مثل این سال پربار نبوده؛ یا سال بعد درختان میوه‌ای نداشته‌اند. اگر می‌خواهید درختان باغ شما هر سال به‌طور یکسانی میوه مرغوب و یک‌دست بدهد؛ استفاده از کود فروت ست موثرترین و بهترین گزینه می‌باشد. در سالی که به سال آوری معروف است؛ درختان پربار می‌شوند؛ جوانه‌ها و گل‌های بیشتری تولید می‌شوند و درختان میوه‌های مرغوب می‌دهند.

اما در سالی که جوانه‌های زایشی درختان کم باشد یا اصلا نباشید؛ درختان نمی‌توانند جوانه‌های زایشی مفید داشته باشند. در این‌صورت لازم است باغ‌داران به دنبال علت باشند تا مشکل رفع شود. لازم است کشاورزان و باغ‌داران سال پربار درختان خود را در نظر داشته باشند. اگر آخر فصل و هنگام برداشت محصول؛ درختی را دیدید که در حال از دست دادن جوانه‌های سال آینده خود یا ریزش آن‌ها است؛ نشان از آن دارد که این درخت در سال پربار اگر دچار تغذیه نامناسب باشد؛ دیگر توانایی آن را ندارد که بتواند همه نیاز‌های غذایی میوه‌ها را تامین کند و همین نکته باعث می‌شود در زمان پر شدن؛ میوه‌ها از تغذیه‌ای که در جوانه‌های سال بعد وجود دارد استفاده کنند.

استفاده از فروت ست در خاک

به عبارت دیگر میوه‌ها اجازه نمی‌دهند مواد غذایی به درستی به جوانه‌های گیاهان سال بعد برسد. زیرا که میوه‌ها سدی در برابر مواد غذایی هستند که از برگ به جوانه‌ها جریان می‌یابد. بنابراین در سال پربار درختان که معمولا سال بعد می‌باشد؛ جوانه‌ها از مواد غذایی کمی برخوردارند؛ به همین دلیل تخلیه می‌شوند. بدین وسیله جوانه‌ها کاملا ضعیف می‌شوند و ریزش آن‌ها صورت می‌گیرد. درختانی که به این شکل ضعیف و دچار خستگی می‌شوند؛ به‌طوری‌که جوانه‌های خود را از دست داده‌اند؛ دیگر قادر نخواهند بود محصول مناسبی را تولید کنند. در نتیجه مشکلات ایجاد شده برای درخت؛ به سال نیاور معروف می‌شود.

برای حل این مشکل لازم است باغ‌داران و کشاورزان برای حفظ جوانه‌های زایشی تلاش کنند و به تغذیه مناسب درخت اهمیت بدهند. به این شکل که در سالی که محصولات پربار است؛ مواد مغذی زیادی را در اختیار درخت قرار بدهند و میوه‌ها را از نظر غذایی کاملا تامین کنند تا قسمتی از مواد غذایی تامین شده؛ به جوانه‌های سال آینده نیز برسد. لازم به ذکر است که با شیوه درست؛ استفاده از کود فروت ست و کنترل دقیق می‌توانید از بروز سال نیاور جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهید.

میوه درختان بعد از استفاده از فروت ست

درخت انگور و استفاده از فروت ست

دو عنصر مهمی که ماده غذایی درخت انگور را تامین می‌کنند؛ روی و بور می‌باشند. اگر به هر دلیلی کود فروت ست و این عناصر ضعیف عمل کنند؛ تاثیر مستقیمی بر روی رشد انگور می‌گذارد. با توجه به اینکه درصد بالایی از تغذیه غذایی درخت انگور؛ پیش از گل دادن به واسطه مواد غذایی ذخیره شده در این درخت از قسمتی به دیگر قسمت‌های درخت می‌روند؛ بنابراین همین امر باعث تامین غذای مورد نیاز درخت می‌شود. چنان‌چه این عمل به درستی صورت نگیرد؛ در سال بعد رشد گل‌های درخت آسیب جدی می‌بینند. اکثر افرادی در که در پرورش دادن گیاهان و گل‌ها به طور جدی مشغول به فعالیت می‌باشند؛ برای این‌که سطح بور در بافت گل‌ها و گیاهان افزایش پیدا کند؛ در یک مرحله یا دو مرحله؛ قبل از گل دادن گیاهان و درختان محلول پاشی را انجام می‌دهند.

کشاورزانی که قصد دارند محلول پاشی بور را به طور گسترده و بر روی تمام گیاهان بپاشند؛ معمولا از ماشین‌های که تانکر دارند؛ استفاده می‌کنند. افراد دیگری که فقط از این عنصر برای از بین بردن علف‌ها استفاده می‌کنند؛ بور را در خاک مخلوط می‌کنند. بررسی‌های موجود نشان از آن دارد که اگر بور در دو شیوه؛ پیش از گل‌دهی؛ هم به صورت محلول پاشی بر روی برگ گیاهان و درختان و هم به صورت مخلوط در خاک مورد استفاده قرار گیرد؛ درختان باغ انگور که دچار کمبود بور می‌باشد؛ تا حد زیادی بهبود بخشد.

خوشه انگور بعد از مصرف فروت ست

کشاورزان توجه دارند عاملی که بیشترین تاثیر در میزان فروت ست گیاهان دارد؛ عامل محیطی می‌باشد. اما باز هم محصولاتی هستند که قادرند در کاهش و یا افزایش فروست ست در گیاهان تاثیر بگذارند. آن‌چه در میوه‌دهی درخت انگور حائز اهمیت می‌باشد؛ تعداد دانه‌های انگوری‌ست که بر روی هر خوشه به وجود می‌آیند و رشد می‌کنند. هر خوشه درخت انگور دارای گل‌های زیادی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به‌این میوه را دارند.

لازم به ذکر است که این گل‌ها ممکن است هنگام گرده افشانی با مشکلاتی روبرو شوند که نمی‌توانند بارور شوند. در برخی مواقع نطفه‌ای در اطراف آن به وجود نمی‌آید که به میوه سالم و مد نظر ما تبدیل شود. اگر خوشه‌ها به میزان کمی دانه انگور تبدیل شوند؛ محصولات درختان به طور قطع بهتر خواهد بود. فروت ست در درختان انگور بیشتر در نظر دارد که درصدی تعیین شده از گل‌ها به انگور تبدیل شوند نه تمام آن‌ها.

میوه‌دهی درخت تاک بعد از استفاده از محلول فروت ست

استفاده از فروت ست و توصیه‌های لازم

برای استفاده از کود فروت ست حتما با یک کارشناس خبره مشورت کنید تا اطلاعات دقیقی از چگونگی مصرف آن و مقدار صحیح محلول؛ به شما بدهند. محلول‌ها باید در وقت تعیین شده مورد استفاده قرار گیرند؛ پس به موقع محلول پاشی را انجام دهید. استفاده از محلول برای گیاهانی در شروع مرحله میوه دهی هستند؛ مجاز نمی‌باشد. لازم است برای گیاهانی که مسن هستند به میزان بالایی از محلول شیمیایی استفاده کنید؛ دقیقا برعکس گیاهانی که جوان هستند. لازم به ذکر است که پاشیدن محلول را اول صبح یا عصر در هوای بسیار ملایم انجام دهید. بهتر از در روزهای بارانی و هنگامی‌که باد می‌وزد اقدام به محلول پاشی نکنید. زیرا باران تمام محلول را از روی برگ‌ها شسته و آن‌ها را روی زمین می‌ریزد. همین امر باعث می‌شود که محلول نتواند به درستی به عمق و روزنه برگ‌ها نفوذ کند و گاهی بادها باعث ریزش شکوفه‌ها می‌شوند.

شکوفه‌های درخت سیب بعد از استفاده از فروت ست
دسته بندی آموزش ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
245+ محصولات
0+ سفارشات تکمیل شده
206+ کاربران
53+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت