استفاده از کود سولفات روی در بهبود روی، خاک های کشاورزی و زراعی

ariaaria
99 بازدید

کود سولفات روی دارای کاربردهای فراوانی، از جمله استفاده به عنوان مکمل در علم پزشکی، سفید کردن کاغذ، محصولات مراقبت و سلامت پوست و غیره می باشد. کود سولفات روی همچنین در حوزه کشاورزی در جهت حذف قارچ های مضر مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات روی یک ترکیب مفید و کاربردی در جهت از بین بردن علف های هرز می باشد.

آشنایی با عنصر روی

عنصر روی، یک ماده معدنی است که در رشد و سلامت ارگان های بدن انسان و همچنین راه اندازی فعالیت های آنزیمی، نقش مهمی را ایفا می کند. کمبود روی در بدن انسان حتی منجر به ایجاد لکه های پوستی و آکنه می شود. عنصر روی در بدن انسان، گیاهان و دام مسئولیت فعال کردن 300 نوع آنزیم را بر عهده دارد و علاوه بر این جز مهمی از ساختمان مکانیزم های حفاظت کننده گیاهان به حساب می آیند. عنصر روی در اکثر مواد غذایی و همچنین میوه ها و سبزی های تازه یافت می شود. از سولفات روی در داروهای درمانی، در جهت جبران کمبود روی استفاده می شود. یکی از منابع تامین عنصر روی برای گیاهان استفاده از کود سولفات روی می باشد.

کود سولفات روی چه خواصی دارد ؟

استفاده از کود سولفات روی برای تقویت زمین های کشاورزی و زراعی

سولفات روی یک محصول شیمیایی، کریستالی شکل و حاصل از تصفیه سنگ معدن روی می باشد، که شکل آن شبیه به نمک است و به صورت پودری یا گرانولی به فروش می رسد. ترکیب سولفات روی دارای کاربردهای فراوانی است، از جمله این کاربردها می توان به عنوان مکمل در علم پزشکی، سفید کردن کاغذ، محصولات مراقبت و سلامت پوست و غیره اشاره کرد. ترکیب سولفات روی همچنین در حوزه کشاورزی در جهت حذف قارچ های مضر و همچنین درمان بسیاری از بیماری های دامی مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات روی یک ترکیب مفید و کاربردی در جهت از بین بردن علف های هرز می باشد که در رشد با درختچه های جوان رقابت دارند و مواد مغذی خاک را جذب می کنند.

روش استفاده از کود سولفات روی در جهت از بین بردن علف های هرز

ابتدا محیط مورد نظر را مشخص نمایید، به ازای هر یک متر مربع از سطح خاک، به یک چهارم لیتر آب نیاز دارید که به ازای هر یک چهارم لیتر از آب سه گرم سولفات روی اضافه و در سمپاش حل می کنید. محلول را هم زده تا کاملا حل شود و سپس به صورت یکسان بر روی علف های هرز بپاشید. محلول سولفات روی تهیه شده باعث از بین بردن ریشه علف های هرز می شود و مانع از رشد دانه های جدید می شود در عین حال هیچ آسیبی به درختان شما نمی رساند.

دلایل استفاده فراوان از سولفات روی به عنوان کود در کشاورزی و باغداری

تفاوت استفاده و عدم استفاده از کود سولفات روی

سولفات روی یک ترکیب شیمیایی با حلالیت بسیار بالا در حلال های آبی است علاوه بر این هزینه تولید این کود بسیار مقرون به صرفه می باشد و همچنین متداول ترین منبع عنصر ضروری روی در میان کودهای دانه ای یا گرانوله به شمار می آید. ترکیبات کودی هپتاهیدرات سولفات روی و مونوهیدرات سولفات روی دارای بالاترین درجه حلالیت و همچنین مناسب برای اکثر خاک های کشاورزی می باشند. استفاده از یک ترکیب 36 درصدی از کود سولفات روی در یک هکتار زمین، دو تا سه سال میتواند در تولید محصولات کشاورزی مفید واقع شود. علاوه بر این اگر زمین کشاورزی با کمبود روی مواجهه شود با استفاده از محلول 5 درصد سولفات روی به مقدار 20 تا 30 گالن در هکتار، به راحتی مشکل برطرف خواهد شد.

نتایج مطالعات و تحقیقات مختلف در زمین های کشاورزی نشان می دهد که در زمین های زراعی حاوی دانه های جو و گندم، که از کودهای سولفات روی در جهت بهبود و کمک به رشد این دانه ها استفاده شده است، میزان پروتئین، وزن دانه ها و همچنین کیفیت بذرهای تولید شده بسیار مورد رضایت واقع شده است، در این مطالعات همچنین، تاثیر زمان و میزان کوددهی، بر روی رشد گیاهان زراعی مورد بررسی قرار گرفته است. و رابطه مستقیمی میان رشد مطلوب دانه ها با زمان و مقدار مناسب کوددهی وجود داشته است.

کود سولفات روی یک منبع غنی از ریزمغذی روی

این احتمال وجود دارد که تقریبا 50 درصد از زمین های زراعی جهان دچار کمبود عنصر روی هستند، علاوه بر این خنک شدن دما در فصل بهار نیاز خاک را به روی افزایش می دهد. خاک هایی که داری بافت ریز هستند و همچنین بافت های شن و ماسه بیشتر دچار کمبود عنصر روی می باشند. مناطقی که با فرسایش سطحی مواجهه شده اند کمبود عنصر روی در آنها مشهود است. پس بهتر است که قبل از استفاده از زمین های زراعی جهت کشت، آزمایشات مربوطه انجام شود تا از ترکیبات خاک و یا کمبودهای آن آگاه شوید.

کمبود روی در اکثر خاک های کشاورزی در جهان مشهود است.

با توجه به اینکه هنوز نقش اصلی و اساسی عنصر روی در رشد گیاهان مشخص نشده است، اما یکی از عناصر ریز مغذی است که در صورت کمبود آن در خاک رشد گیاهان و درختان با مشکلاتی روبرو می شود. ریز مغذی ها از عناصر اصلی برای رشد گیاهان به شمار می آیند، زیرا در آزاد کردن دی اکسید کربن و بهینه سازی عملکرد ویتامین ها نقش اساسی دارند. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات مختلف عنصر روی یک جز اساسی برای تکمیل آنزیم های اصلی در گیاهان است که در واکنش های متابولیکی آنها دخالت دارد. در صورتی که این آنزیم ها در گیاه وجود نداشته باشند رشد گیاه متوقف خواهد شد. تغذیه معدنی گیاهان برای کنترل فرایندهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی گیاهان مهم است. گیاهان مختلف در صورت کمبود عنصر روی علائم متفاوتی دارند، وجود کربوهیدرات ها و پروتئین، همچنین رشد کلروفیل گیاهان، وابسته به وجود عنصر روی می باشد که در صورت کمبود روی در گیاهان، به صورت قابل توجهی کاهش می یابند، کمبود روی در گیاهان علاوه بر توقف رشد گیاه و ایجاد برگ های بی رنگ، باعث نوعی تغییر رنگ به اسم کلروزیس در گیاهان می شود که در اثر زرد شدن سلول های میان بافتی اتفاق می افتد، در صورتیکه رگه های گیاه سبز باقی می ماند. بنابراین گیاهان باید از یک منبع ثابت تامین روی برخوردار باشند تا بتوانند به صورت مطلوب، حداکثر رشد خود را داشته باشند.

عدم رشد کافی برگ ها در اثر کمبود ریز مغذی روی

اما یک سری ویژگی های مشترک کمبود روی در اکثر گیاهان وجود دارد که از جمله آنها: ایجاد نوارهای راه راه در قسمت میانی برگ گیاهان است که در طول دو تا سه هفته از زمان جوانه زنی اتفاق می افتد. کمبود روی منجر به کاهش بهره وری در تولیدات محصول و همچنین کاهش کیفیت مواد غذایی می شود.

وجود عنصر روی در کودهای کشاورزی، یکی از اقتصادی ترین عمل ها، برای اضافه کردن این عنصر به خاک های کشاورزی و زمین های زراعی می باشد. و در صورت کود پاشی به موقع زمین در اندازه متناسب با آن، روی خاک برای یک سال تامین می شود و گیاه به مرور زمان روی مورد نیاز جهت رشد را از خاک دریافت می کند. منابع زیادی جهت تامین روی مورد نیاز است، ولی کود سولفات روی به دلیل قابلیت دسترسی آسان و مقرون به صرفه بودن، یکی از بهترین منابع تامین روی خاک های کشاورزی و زراعی می باشد. معمولا در جهت تامین روی از کود سولفات روی خشک با خلوص 35 درصد استفاده می شود که از مزیت های آن حلالیت بالای این کود در حلال آبی می باشد.

عواملی که باعث ایجاد کمبود عنصر روی در خاک های زراعی و کشاورزی می شوند:

کمبود روی و زردی گیاهان

مطالعات و تحقیقات دانشگاه های مختلف نشان داده است، که کمبود عنصر روی در انواع خاک ها در اثر وجود عوامل مختلف تشدید می شود، از جمله این عوامل می توان به دمای خاک اشاره کرد. دمای خاک در بهار رو به خنکی می رود که این دما نیاز خاک به عنصر روی را افزایش می دهد. هنگامی که دمای خاک کاهش پیدا می کند با کاهش کانی سازی مواد معدنی، مقدار کمتری روی در خاک آزاد می شود، همچنین با سردی هوا رشد ریشه گیاه با کاهش روبرو می شود در نتیجه توانایی جذب عنصر روی توسط ریشه گیاه کاهش می یابد. خاک های آهکی از فقیرترین خاک ها در داشتن عنصر روی محسوب می شوند. همچنین خاکی با کمبود مواد آلی، دچار کمبود روی می باشد. استفاده بیش از حد از کودهای فسفاته در زمین های کشاورزی، میزان روی موجود در این زمین ها را کاهش و همچنین خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد.

کود سولفات روی در کشاورزی چه استفاده هایی می تواند داشته باشد؟

علاوه بر اینکه کود سولفات روی به عنوان منبع تولید کننده عناصر ریز مغذی روی در زمین های زراعی و کشاورزی به صورت خشک یا محلول، قبل از کاشت محصول یا همراه به کودهای دیگر کشاورزی استفاده می شود دارای کاربردهای دیگری در شاخه های مختلف کشاورزی و باغداری نیز می باشد. از جمله این کاربردها به عنوان یک منعقد کننده در تولید ابریشم مصنوعی استفاده می شود. همچنین سولفات روی در جهت تامین روی در خوراک دام ها کاربرد دارد. از کود سولفات روی همانند بسیاری از ترکیبات روی در جهت کنترل رشد خزه ها بر روی سقف استفاده می شود. کودهای سولفات روی که در زمین های کشاورزی و باغداری ها استفاده می شوند، به دلیل اینکه حاوی ریز مغذی روی می باشند به تقویت تغذیه گیاهان کشاورزی و درختان کمک کرده و کمبودهای تغذیه ای این گیاهان را برطرف می سازند.

 استفاده از کود سولفات روی برای چه زمین هایی اولویت دارد؟

در زمین های زراعی و باغداری هایی که دچار کمبود روی و همچنین pH بالا می باشند استفاده از کود سولفات روی در جهت جبران این کمبود توصیه می شود. در ایران اکثر زمین های زراعی و باغات دچار کمبود ریز مغذی روی هستند. اگر کود سولفات روی به تدریج و مداوم استفاده شود به راحتی می تواند در تامین روی مورد نیاز درختان و گیاهان زراعی و همچنین رشد برگ ها و میوه ها، بسیار کمک کننده باشد.

آیا کود سولفات روی ماهیت اسیدی دارد؟

هنگامی که کود سولفات روی در آب حل می شود، پودر آن هیدرولیز شده و تبدیل به اسید سولفوریک و هیدروکسید روی می شود. اسید سولفوریک از اسیدهای قوی است ولی هیدروکسید روی یک قلیا ضعیف می باشد. بنابراین محلول کود سولفات روی ماهیت اسیدی دارد. pH محلول 2 مولار سولفات مس 2/5 است در حالیکه، محلول های سولفات روی ساخته شده از ZnSO4 7H2O دارای pH تقریبا 3/3 بوده اند که میزان اسیدیته زیاد ناشی از حل شدن اسید در آب می باشد. کودهای سولفات روی در آب یک محلول بی رنگ تشکیل می دهند.

کود سولفات روی 5/35 درصد، چگونه به رشد محصولات کشاورزی کمک می کند؟

کود سولفات روی در کیسه های بسته بندی

عنصر روی یکی از عوامل اصلی گسترش اندازه برگ های گیاهان می باشد، باید توجه داشت که برگ گیاهان یکی از منابع تغذیه ای خورشیدی گیاه محسوب می شود که به طور مستقیم نور خورشید را دریافت و در جهت فتوسنتز در اختیار گیاه قرار می دهد. عمل فتوسنتز عامل 90 درصد از رشد گیاه به شمار می آید، بنابراین، انجام فتوسنتز مداوم باعث رشد مفید گیاه می شود، علاوه بر موارد فوق، با تامین مقدار کافی عنصر روی در گیاه، جذب آب توسط گل ها و میوه درختان نیز افزایش می یابد. با توجه به اینکه، آب یک مولفه بسیار مهم در جذب عناصر ریزمغذی و انتقال عناصر غذایی گیاه محسوب می شود، یکی از مولفه های کلیدی در جهت رشد گیاه و میوه، بهبود جذب آب توسط گیاه می باشد.

ترکیب کود سولفات 5/35 درصد حاوی چه موادی است؟

کود سولفات روی 5/35 درصد دارای یک شکل مونوهیدرات ماکسی گرانول به حالت پودری که حاوی 5/35 درصد روی و 17 درصد گوگرد می باشد و به آسانی می توان از آن در جهات مختلف استفاده نمود.

چگونگی استفاده از کود سولفات روی 5/35 درصد:

بسته بندی های متفاوت از کود سولفات روی

استفاده از کود سولفات روی 5/35 درصد که به صورت مونوهیدرات ماکسی گرانول پودری، بر روی زمین های کشاورزی و زراعی، می تواند به صورت مستقیم باشد و متناسب با اندازه زمین به روی آن کود سولفات روی پودری پاشیده شود، یک راه دیگر استفاده از کود سولفات روی پودری مخلوط کردن آن با سایر کودها و سپس استفاده در زمین های مورد نیاز است. مقدار استفاده از کود سولفات روی بستگی به میزان مورد نیاز خاک دارد که از طریق آزمایشات و تجزیه و تحلیل به دست می آید. همچنین کود سولفات روی 5/35 درصد را می توان در آب حل کرد و به صورت محلول بر روی زمین استفاده نمود، متناسب با نتایج آزمایشات خاک، موارد استفاده می تواند به صورت هفته ای یا ماهانه انجام شود. در رابطه با نسبت فسفر و روی در خاک، باید نسبت 10 به 1، فسفر به روی حفظ شود. اگر کود سولفات روی به صورت محلول پاششی مورد استفاده قرار گیرد، برای درختان میوه نسبت های 5-3 در هزار و برای محصولات زراعی محلول پاششی کود به نسبت 4-3 در هزار مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از کودهای سولفات روی برای گیاهان و سبزیجات

رشد و سرسبزی باغ سبزیجات شما، بستگی به کیفیت خاک زمین زراعی و کشاورزی دارد که جهت کشت از آن استفاده کرده اید. ممکن است بعضی از زمین های باغداری دارای خاک های غنی از نظر ریز مغذی های مورد نیاز برای رشد گیاهان باشند، ولی در صورتی که لایه سطحی خاک دچار فرسایش شده یا برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته باشد، این خاک حتی با اضافه کردن کود کمپوست فاقد ریزمغذی روی است. علائم کمبود عنصر روی در گیاه، مانند علائم کمبود ریزمغذی آهن می باشد. در صورت کمبود روی، گیاهان قد کوتاه با برگ های زرد و تغییر شکل یافته شکل میگیرد و رشدی در آن مشاهده نمی شود. مطالعات مختلف نشان می دهند که استفاده از کود سولفات روی که به صورت محلول است می تواند نتیجه بهتری برای تامین روی در گیاهان داشته باشد.

برگ های زرد گیاه گندم در اثر کمبود روی

خاک زمین کشاورزی خود را در کیت ریخته و به آزمایشگاه انتقال دهید تا کیفیت خاک مورد نظر را بسنجید. علاوه بر آزمایشگاه های خاک که از تجهیزات با دقت بالایی برخوردار می باشند، کیت های خانگی نیز جهت آزمایش خاک موجود می باشد که ترکیبات خاک را به سادگی به شما نشان میدهد. برای انجام کود زنی به زمین های خود، کود سولفات روی را مطابق با دستورالعمل روی جلد آن در آب حل کنید و به خوبی مخلوط نمایید. توجه داشته باشید که کود سولفات روی را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید زیرا کود سولفات روی باید دارای 40 تا 50 درصد روی باشد تا بتواند روی زمین و خاک کشاورزی را تامین کند. نکته قابل توجه در کود زنی، آبیاری کامل سبزیجات قبل از کود زنی با کود سولفات روی است. به دلیل اینکه اگر آبیاری صورت نگرفته باشد ممکن است کود زنی باعث سوزاندن ریشه سبزیجات شود. و همچنین آبیاری قبل از کود زنی باعث جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی توسط سبزیجات می شود. شما می توانید کود سولفات روی را در پای سبزیجات یا حتی روی برگ های سبزیجات بپاشید. همیشه به دستورالعمل های روی لیبل کود و همچنین مقدار کودی که باید با توجه متراژ زمین، به محلول کود تبدیل شود، دقت کنید.

استفاده از کود سولفات روی برای درختان میوه

درختان میوه از مفید ترین و همچنین زیباترین درختان موجود در روی کره زمین هستند که از منابع تامین مواد مغذی از جمله ویتامین ها محسوب می شوند. با توجه به نوع آب و هوا هر منطقه، درختان مخصوص با آن آب و هوا رشد می کنند. با این حال، اغلب درختان با کمبود مواد ریز مغذی از جمله روی مواجهه هستند. اگر درختان شما دچار کمبود روی بودند با استفاده از کود سولفات روی این کمبود را به راحتی برطرف کنید. در این راستا، ابتدا خاک را آزمایش کنید تا بتوانید درست ترین راه درمان را در پیش بگیرید. مقدار کود مورد استفاده و دوره کود دهی را تنظیم کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. اقدامات احتیاطی را رعایت کرده زیرا منجر به رشد کافی و به موقع برگ و میوه می شود. استفاده غلط از کود و همچنین مقدارهای کم یا زیاد، باعث زیان رساندن به درختان می شود و همچنین اگر میزان کود دهی نتواند روی مورد نیاز درختان را تامین کند منجر به تولید میوه های کوچک و برگ های زرد در درختان می شود. خاکهایی با pH زیاد، معمولا دچار کمبود روی هستند، بنابراین همیشه در جهت کنترل روی در خاک های زراعی خود، از آزمایش های خاک استفاده کنید تا بتوانید به موقع، کود دهی را انجام دهید.

استفاده از کود سولفات روی برای درختان

شما می توانید کود سولفات روی را به صورت مخلوط با کودهای حیوانی برای درختان میوه استفاده کنید، استفاده از گوگرد به همراه این کود نیز می تواند مفید واقع شود. برای هر درخت که میوه می دهد شما می توانید از 300 تا حدود 2000 گرم کود سولفات روی استفاده کنید. استفاده از کود سولفات روی برای درختان جوانتر بیشتر از درخت های کهنسال است زیرا نیاز درختان جوانتر به روی بیشتر می باشد.

میزان استفاده از کود سولفات روی برای نباتات زراعی معمولا بین 80-60 کیلوگرم به ازای هر هکتار خاک می باشد که می تواند به همراه دیگر کودهای زمستانه به خاک اضافه شود.

زمان استفاده از کود سولفات روی برای درختان

کود سولفات روی را در آخر زمستان تا اوایل فصل بهار برای درختان خود استفاده نمایید. در هنگام باز شدن شکوفه های درخت از کود سولفات روی به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا کود سولفات روی برای میوه ها، برگ ها و گل های ظریف و نازک، مضر می باشد. اگر بعد از جوانه زدن درختان با آزمایش خاک به کمبود روی پی بردید از ترکیب کلات روی استفاده نمایید. کود سولفات روی را در فصل پاییز هنگامی که هنوز برگ های درختان سبز می باشند استفاده نمایید، در اوایل فصل بهار به صورت اسپری بر روی شاخه های درختان می توان استفاده کرد.

تهیه و خرید کود سولفات روی

اکثر فروشگاه های معتبر در زمینه باغداری و محصولات کشاورزی، کود سولفات روی را به مشتریان عرضه می کنند. این کود سولفات روی علاوه بر جبران کردن کمبود روی در زمین های کشاورزی، زراعی و باغداری، در جهت از بین بردن خزه ها روی سطح های مختلف به کار برده می شود. بنابراین تقاضا برای این کود همیشه بالا می باشد. برای استفاده راحت تر شما می توانید کود سولفات روی را به شکل پودری آن تهیه و طبق دستورالعمل روی جلد استفاده نمایید. معمولا یک قاشق غذا خوری در یک گالن آب استفاده می شود. مخلوط مورد نظر را در بطری سم پاشی بریزید و سم پاشی را انجام دهید. از اسپری کردن شاخه ها و ساقه درخت شروع کنید و به طور مساوی تمام قسمت ها را با کود اسپری نمایید.

تهیه کودهای سولفات روی در وزن های مختلف و مورد نیاز شما

استفاده از وسایل حفاظت شخصی در هنگام استفاده از کود سولفات روی از نکات ضروری است که باید به آن توجه شود. بنابراین در هنگام استفاده از کود سولفات روی از ماسک تنفسی، عینک محافظ چشم و دستکش استفاده نمایید. پس از اتمام کود پاشی تمام وسایل استفاده شده را شست و شو دهید و تا خشک شدن محلول کود روی درختان، از نزدیک شدن حیوانات به آنها خودداری نمایید.

شرکت ها و فروشگاه های معتبر تولید و عرضه کننده کود، از ترکیب کردن ریزمغذی های مختلف، برنامه کامل تغذیه ای را برای زمین های زراعی و کشاورزی مشتریان خود فراهم می کنند و با استفاده از مشاوره های مناسب، به باغداران و کشاورزان کمک می کنند تا مناسب ترین کودها را برای زمین های خود استفاده نمایند. کودهای سولفات روی به صورت خشک که حاوی 34 درصد روی و به صورت آبدار که حاوی 24 درصد روی می باشند در بازار عرضه می شوند.

استفاده از کودهای سولفات روی در زمین های زراعی گندم و جو

توصیه می شود که استفاده از کود سولفات روی را به صورت یک سال در میان انجام دهید تا کمبود روی در زمین های شما جبران شود.

با توجه به تقاضای بسیار بالای کود سولفات روی در میان کشاورزان، باغداران و همچنین سبزیکاران، شرکت های بسیار زیادی در سراسر جهان شروع به تولید این کودها کرده اند و امروزه تعداد این شرکت ها افزایش پیدا کرده است. این شرکت ها کودهای سولفات روی را در شکل های مختلف، بسته بندی های متفاوت و همچنین سایزهای متنوع به بازار عرضه می کنند، تا مشتریان بنا بر نیاز خود بتوانند بسته مورد نظر را تهیه کنند. تولید کودهای سولفات به صورت جامد گرانوله ای، محلول های آبی و همچنین پودری در فروشگاه ها در دسترس هستند.

شما می توانید برای تهیه کودهای سولفات روی در سایز و وزن های متفاوت، با فروشگاه های معتبر در زمینه محصولات کشاورزی و زراعی، تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان با مشاوره های تخصصی شما را برای انجام فعالیت کود زنی به طور صحیح و مناسب راهنمایی کنند و کود مورد نیاز شما را  در اسرع وقت به شما تحویل دهند.

اگر شما هم از افرادی هستید که برای اولین بار است که می خواهید از کودهای سولفات روی استفاده نمایید، به دلیل خورنده بودن این کود حتما از مشاوره کارشناسان استفاده نمایید تا نتایج رضایت بخشی از کود دهی محصولات خود حاصل کنید. در هنگام کود دهی به میزان کود مورد نیاز و همچنین اندازه زمین زراعی توجه کافی داشته باشید. از استفاده بیش از حد از کودهای سولفات روی برای زمین های کشاورزی خودداری کنید.

دسته بندی آموزش ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
235+ محصولات
0+ سفارشات تکمیل شده
205+ کاربران
53+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت